تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
بانه و مريوان منطقه آزاد مي شوند

به گزارش ايرنا، گزارش سيروان که به قلم ?ماردين? نوشته شده است به شرح زير است:

? اکبر ترکان? رييس شوراي عالي مناطق آزاد کشور و مشاور ارشد رييس جمهوري در جريان سفر سه شنبه هفته گذشته خود به سنندج و در نشست شوراي اداري استان کردستان تاييد کرده که به زودي،?شوراي عالي مناطق آزاد کشور? طرح دو منطقه آزاد تجاري و صنعتي منفصل بانه و مريوان با مديريت واحد را براي تصويب به دولت ارائه مي کند.

او گفت: دولت به صورت ويژه تبديل بانه و مريوان به منطقه آزاد تجاري را دنبال مي کند.

اين اقدام عملا به مفهوم رونمايي از برنامه عملياتي دولت براي رهايي از توسعه نيافتگي کردستان و نيز تحقق برنامه هاي وعده داده شده انتخاباتي دکتر روحاني به مردم کردستان است.

آگاهان مسايل استان پيش بيني مي کنند که تصويب مناطق آزاد مريوان و بانه قبل ازسفر رييس جمهوري به کردستان به انجام برسد و اجرايي شدن اين مناطق همزمان سفر دکتر روحاني به عنوان برنامه عملياتي دولت براي نجات اقتصاد کردستان آغاز شود.

?عبدالمحمد زاهدي« استاندار کردستان اظهار اميدواري کرد همچنان که دولت به صورت ويژه در حال پيگيري ايجاد مناطق آزاد تجاري و صنعتي بانه و مريوان است، نمايندگان مردم درمجلس شوراي اسلامي در ?تصويب به موقع? آن کوشش کنند.

اهداف مناطق آزاد

در ماده يک قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران مصوب مجلس شوراي اسلامي مصوب 21 شهريور 1372 اهداف تشکيل مناطق آزاد تجاري- صنعتي اينگونه احصا شده است: ?تسريع در انجام امور زيربنايي، عمران و آباداني، رشد و توسعه اقتصادي، سرمايه گذاري و افزايش درآمد عمومي، ايجاد اشتغال سالم و مولد، تنظيم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهاي جهاني و منطقه اي، توليد و صادرات کالاهاي صنعتي و تبديلي و ارائه خدمات عمومي.?

تسهيلات مناطق آزاد

1- معافيت مالياتي 15 ساله براي دريافت کنندگان مجوز فعاليت اقتصادي

2- امکان ورود اتباع خارجي بدون اخذ رواديد

3-کارايي سرعت و خدمات کامل بانک هاي دولتي- خصوصي و شرکت هاي بيمه

4- عدم محدوديت در انتقال ارز به ديگر مناطق آزاد ايران يا ساير کشورها

5- صددرصد مالکيت خارجي

6- آزادي کامل ورود و خروج سرمايه

7- ثبت ساده و آسان شرکت ها، موسسات صنعتي فرهنگي و مالکيت معنوي

8-امکان ورود و خروج کالا از منطقه به خارج از کشور بدون تشريفات اداري

9- مقررات آسان براي ورود قانوني کليه کالاها طبق جدول عوارض گمرک

10- معافيت از حقوق گمرکي براي واردات مواد اوليه و ماشين آلات صنعتي واحدهاي توليدي.

اصول کلي مقررات صادرات و واردات منطقه آزاد

1- مبادلات بازرگاني مناطق با خارج از کشور و ساير مناطق آزاد پس از ثبت گمرکي از مشمول صادرات و واردات مستثني هستند.

2- مبادلات بازرگاني با ساير نقاط کشور اعم از مسافري و تجاري تابع مقررات عمومي صادرات و واردات کشور مي باشد.

3- کالاهايي که براي بکارگيري و مصرف در منطقه از داخل کشور وارد مي شوند، صادرات آنها تابع مقررات عمومي صادرات و واردات خواهد بود.

4- ورود هر نوع کالا به منطقه به استثناي کالائي که به موجب شرع يا قوانين کشور ( که در آنها نام مناطق آزاد تصريح شده باشد ممنوع است) مجاز است.

توصيه هاي مشاور ارشد رييس جمهوري

مشاور ارشد رييس جمهوري به مسئولين کردستان توصيه کرد تلاش کنند تا که ? برندهاي خارجي توليد محصولات خانگي ? را مجاب به ايجاد کارخانه کارخانه مونتاژ در بانه و مريوان کنند.

وي با اشاره به خروج پول از کشور براي خريد ملک در کشورهاي ديگر، گفت: چرا در کردستان براي خارجي ها خانه و ويلا ساخته نشود.

گفتمان توسعه خواسته عمومي شود

استاندار کردستان خلق گفتمان جديد در استان را نياز مهم و حياتي براي تحقق اهداف، به ويژه توسعه اقتصادي عنوان کرد و گفت: اين گفتمان خوشبختانه با آغاز به کار دولت تدبير و اميد شکل گرفته ولي تحقق کامل آن همراهي مسئولان و مردم و به ويژه بخش خصوصي را مي طلبد.

او معتقد است که گفتمان توسعه و سرمايه گذاري يک نياز مهم است که بايد به يک خواسته عمومي و فرهنگ در استان تبديل شود و همه افراد تاثيرگذار در راستاي عملياتي کردن آن سهم خود را به درستي ايفا کنند.

استاندار کردستان با اشاره به ظرفيت هاي استان کردستان افزود: استان کردستان با وجود همه محدويت و محروميت ها، ظرفيت هايي دارد که مي تواند جوابگوي توسعه قابل قبول آن باشد.

زاهدي افزود: بيان اين بحث ها که يک نقطه از کشور محروم و نقطه ديگر توسعه يافته و داراي ظرفيت است قابل قبول نيست چراکه معتقدم خداوند ظرفيت هاي متفاوتي را به هر منطقه اعطا کرده که اگر از آنها به خوبي استفاده شود منطقه ي محرومي وجود نخواهد داشت.

استاندار کردستان همچنين در مورد منطقه ويژه اقتصادي بانه و مريوان به سيروان گفت: در دولت هاي قبلي، دو منطقه ويژه اقتصادي در مريوان وبانه مطرح شد که شايد بعضا با منطقه ازاد تجاري و صنعتي اشتباه گرفته شود، در حالي که مناطق ويژه و مناطق ازاد از نظر مقررات قانوني با هم تفاوت هاي زيادي دارند، اين مصوبه نيز متاسفانه اجرا نشد.

به گفته وي مسووليت اجراي منطقه ويژه اقتصادي در مريوان به بخش خصوصي واگذار شده بود، بخش خصوصي ضعيف عمل کرد، زميني تامين کرده بود که با مشکل معارض مواجه شد و مسکوت مانده بود.

وي تصريح کرد: در بانه هم مسووليت اجراي اين منطقه به شرکت شهرک هاي صنعتي واگذار شده بود و تا زماني که من وارد استان شدم کار خاصي در اين زمينه انجام نشده بود، در اين مدت بحث بانه را پيگيري کرديم و وزير صنعت، معدن و تجارت کتبا به شرکت شهرک هاي صنعتي دستور طراحي و تملک زمين را صادر کرد و اکنون نيز شرکت شهرک هاي صنعتي مقدمات کار را فراهم کرده و اماده تملک زمين است.

زاهدي افزود: در مريوان نيز با فرد ديگري جلساتي انجام داديم تا در منطقه و اراضي ديگري، اين کار را انجام دهد و فعلا در حال مذاکره هستيم.

استاندار کردستان افزود: اما در ديماه سال گذشته، اکبر ترکان مشاور عالي رييس جمهوري و وزير کشور بحث منطقه آزاد در استان کردستان را مطرح کردند و پيگير اين کار بودند، استان نيز از ان زمان اين طرح را پيگيري کرد، مطالعات اوليه انجام شد و قرار شد که به شکل منطقه ازاد ارس، دو منطقه ازاد منفصل بانه و مريوان با مديريت واحد شکل بگيرد.

به گفته وي اين طرح انجام خواهد شد و دولت نيز حتما تصويب خواهد کرد چون شخص اقاي رييس جمهور، موافقت خود را اعلام کرده است و به عنوان لايحه به مجلس خواهد رفت.

وي گفت: اطمينان دارم که مجلس آن را تصويب خواهد کرد چون دليلي هم ندارد که مجلس ان را تصويب نکند و نمايندگان کردستان در مجلس هم بايد براي تسريع در تصويب اين طرح تلاش کنند.

استاندار کردستان گفت: با تصويب منطقه ازاد، طبيعتا دو منطقه ويژه اقتصادي نيز منتفي خواهند شد و در درون منطقه ازاد قرار خواهند گرفت .

زاهدي اظهار اميدواري کرد با تصويب اين دو منطقه ، موجبات رونق اقتصادي در کل منطقه بخصوص شهرستانهاي بانه و مريوان فراهم شود و گفت: مطمئنم تصويب اين دو منطقه تاثير زيادي در اشتغال و درامد مردم استان خواهد داشت.

وي با اشاره به انتشار مطالبي در برخي از نشريات استان که منطقه آزاد در دولت قبلي براي استان کردستان تصويب شده بود گفت: در دولت قبلي منطقه ويژه اقتصادي تصويب شده بود نه منطقه آزاد، اين دو منطقه تفاوت هاي زيادي با هم دارند و منطقه ازاد امتيازات بيشتري نسبت به منطقه ويژه اقتصادي دارد.

به گفته وي منطقه ويژه اقتصادي در هر کجاي کشور قابليت اجرا دارد اما منطقه ازاد فقط در نقاط مرزي بايد اجرا شود.

تعطيلي 70 درصد واحدهاي صنعتي کردستان

?محمد دره وزمي? رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نيز درنشست فعالان اقتصادي کردستان با مشاور رييس جمهوري تاييدکرد حدود 70 درصد واحدهاي توليدي کردستان تعطيل و نيمه تعطيل شده است.

او گفت: سختگيري بانک ها و صندوق توسعه ملي در ارايه تسهيلات فضاي نااميدي درحوزه توليد کردستان ايجاد کرده اما با روي کار آمدن دولت جديد، به رونق و رشد اميدوار شده اند.

او پتانسيل هاي کشاورزي ومعدني کردستان را يادآورشد وگفت: اين منابع بدون فرآوري و ايجاد ارزش افزوده براي کردستان به صورت خام به مقاصد داخل وخارج کشورخارج مي شود.

نيز، نقشي زاديان رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و کشاورزي سنندج نيز در اين نشست، خواستار بازگشايي بازارچه ? سيف? سقز شد.

همچنين رييس خانه صنعت و معدن استان کردستان گفت: ضروري است مصوبات شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي براي اجرايي شدن پيگيري شود. منبع خبر : خبرگزاري ايرنا

دوشنبه 20 مرداد 1393


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.