تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
استاندار كردستان:
زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري اشتغال كردستان شكل گيرد

عبدالمحمد زاهدي در پنجمين جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان استان کردستان که با حضور معاون وزير ورزش و جوانان در سالن دولت استانداري تشکيل شد اظهار داشت: جوانان در هر جامعه‌اي به عنوان سرمايه اصلي آن به شمار روند چرا که يک جامعه جوان مي‌تواند خلاق، نوآور، تغيير پذير و تحول خواه باشد.

وي با تاکيد بر لزوم توجه به جوانان در جامعه گفت: اگر بتوان به توانايي و تاثير نيروي کار جوان در جامعه پي برد و براي آن برنامه‌ريزي صحيح داشت مي‌توان در جهت رشد و تعالي جامعه از آن بهره‌مند شد.

استاندار کردستان تصريح کرد: جوانان با وجود توانمندي و ظرفيت بالا در رشد و تعالي جامعه به دلايلي آسيب پذير هم هستند که اگر به آنها توجه نشود مي‌توانند تبديل به تهديد اجتماعي شوند.

وي به دلايل آسيب پذيري جوانان در جامعه اشاره کرد و گفت: تغيير و تحول سريع در ساختار رواني جوانان و به دنبال آن مواجه با مشکلاتي مانند اشتغال و ازدواج  پس از ورود به جامعه از جمله عوامل تاثير در آسيب پذير بودن اين قشر از اجتماع است.

زاهدي عدم باور به ماهيت و ويژگي‌هاي جوانان در جامعه را از مهم ترين دلايل آسيب‌پذيري اين قشر از اجتماع دانست و افزود: اشتغال جوانان امروز يک مشکل جدي و اساسي است که تا زماني اين مسئله حل نشود مسائل ازدواج، طلاق، آسيب هاي اجتماعي و ساير مسائل در کشور نيز حل نخواهد شد.

وي به مشکلات ازدواج اشاره و خاطر نشان کرد: عدم رغبت جوانان به ازدواج و يا ناتواني در تامين هزينه  مراسم ازدواج نمي‌تواند علت کاهش آمار ازدواج باشد بلکه مشکل اصلي در اشتغال جوانان و يا درآمد پايين آنان پس از ازدواج و ناتواني در اداره زندگي است که بايد مورد توجه قرار گيرد و به صورت جدي حل شود.

استاندار کردستان با بيان اين که برنامه ريزي براي تشويق جوانان به ازدواج با وجود مشکل اشتغال آنان در کشور بي معني است گفت: ميل به ازدواج در ميان جوانان وجود دارد اما شرايط اجتماعي مانع آن شده که عمده ترين آن مسئله بيکاري است.

وي با يادآوري وجود مشکل اشتغال در کشور و به ويژه استان کردستان افزود: متاسفانه زيرساخت‌هاي اشتغال در کردستان و حتي زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري هنوز شکل نگرفته که به عنوان مثال تعداد شرکت‌هاي دانش بنيان در استان به تعداد انگشتان دست است و پارک علم و فناوري هنوز در مراحل اوليه مکان يابي است.

زاهدي ظرفيت هاي دانشگاهي استان کردستان را نسبت به جمعيت آن بسيار کم عنوان کرد و با اشاره به ضررهاي بومي گزيني براي استان‌هاي محروم گفت: استان‌هاي محروم کشور از بومي گزيني بسيار متضرر مي‌شوند چرا که اين استان‌ها خود ظرفيت دانشگاهي کمي دارند و در دانشگاه‌هاي ديگر نيز نمي‌توانند پذيرش شوند در نتيجه ظرفيت نيروي دانشگاهي آنان کاهش پيدا مي‌کند.

وي افزود: ايران کشوري است که از اقوام گوناگون تشکيل شده است که بومي گزيني در پذيرش دانشگاه ها ارتباط بين اقوام را هم کم مي‌کند.

استاندار کردستان با تاکيد بر لزوم حل مشکل بومي گزيني در کشور گفت: بومي گزيني سبب شده که دانشجويان مناطق محروم کشور حتي پس از طي تحصيلات تکميلي بازار کار را نشناسند که اين يک مشکل جدي بوده و بايد حل شود.

وي تاکيد کرد: جوانان بايد بتوانند از ظرفيت علمي کل کشور استفاده کرده و ظرفيت بازار کار شهرهاي ديگر را بشناسند.

زاهدي با بيان اين که نشاط اجتماعي تنها در اين نيست که ساعاتي از شبانه روز براي مردم و جوانان فضاي شاد ايجاد کرد گفت: در زمينه استفاده از ظرفيت‌هاي هنري و ايجاد نشاط در استان کردستان تلاش‌هاي زيادي شده که شايسته تقدير است اما نشاط اجتماعي به مسائل ديگر هم مرتبط است که مهم ترين آن بيکاري است چرا که جوان مي‌تواند چند ساعتي در فضاي نشاط آور شاد باشد اما پس از خروج از آن و فکر کردن به مشکل بيکاري خود باز هم غمگين است.

وي با انتقاد از ادغام وزارت ورزش و جوانان تصريح کرد: مشکل جوانان تنها ورزش نيست که ادغام اين 2 وزارت خانه بتواند مشکلات جوانان را حل کند.

استاندار کردستان با اشاره به موازي کاري‌هاي موجود در سازمان‌هاي مرتبط در امر جوانان گفت: با وجود اهميت جوانان، ايجاد يک وزارتخانه منفک و يا يک معاونت رياست جمهوري ضرورت مي‌يابد که بدين وسيله برنامه‌هاي مربوط به اين حوزه مي‌تواند به درستي سازماندهي و بين نهادهاي مرتبط در امر جوانان هماهنگي ايجاد شود که براي ارائه برنامه‌ها و استراتژي‌هاي حوزه جوانان ساير وزارتخانه‌ها را زير مجموعه خود قرار دهد.

منبع خبر : خبرگزاري تسنيم

چهارشنبه 27 اسفند 1393


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.