تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
"جشنواره دانشجويي ايده‌هاي برتر دانش‌بنيان و طرح‌هاي كسب‌وكار" در كردستان با معرفي و تجليلي از نفرات برتر به كار خود پايان داد

جشنواره دانشجويي ايده هاي برتر دانش بنيان و طرح هاي کسب و کار به همت سازمان تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهي کردستان در سنندج برگزار و نفرات برتر معرفي و تجليل شدند.

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي کردستان، مجيد آوج در خصوص چگونگي برگزاري اين جشنواره گفت: فراخوان جشنواره دانشجويي ايده هاي برتر دانش بنيان و طرح هاي کسب و کار در سطح دانشگاه هاي استان کردستان توزيع شد.

وي افزود: شناسايي و جذب ايده هاي کاربردي و علمي در حوزه کسب و کار و توسعه فرهنگ کارآفريني از جمله اهداف اين جشنواره بود.

مدير سازمان تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهي کردستان يادآور شد: با توجه به استقبال خوب دانشجويان از جشنواره اميدواريم در سال هاي آينده بتوانيم با مشارکت خود دانشجويان اين جشنواره  را برگزار کنيم.

آوج عنوان کرد: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي، دانشگاه هاي آزاد اسلامي، کردستان، پيام نور، علمي کاربردي ، کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بسيج سازندگي حاميان جشنواره بودند.

مجيد آوج با اشاره به فعاليت هاي سازمان اشتغال جهاد دانشگاهي خاطرنشان ساخت: توانمندسازي و آموزش مهارت هاي کسب و کار، مشاوره و هدايت شغلي، حمايت از کسب و کارهاي دانشجويي، تجاري سازي فناوري و انجام طرح هاي مطالعاتي و تحقيقاتي از جمله مهمترين برنامه هاي جهاد دانشگاهي در حوزه تجاري سازي و اشتغال مي باشد.

گفتني است در اين جشنواره رييس پارک علم و فناوري استان، رييس شوراي اسلامي سنندج،مديرکل دانشجويان شاهد و ايثارگران دانشگاه کردستان، رييس سازمان بسيج سازندگي، معاونين کميته امداد و بنياد شهيد و امور ايثارگران و تعاون،کار و رفاه اجتماعي، دانشجويان و کارآفرينان استان حضور داشتند.

در پايان و بر اساس راي هيئت داوران آقايان امير سرچمي با طرح کنترل چراغ اتومبيل بع عنوان نفر اول، حيدر انوري با طرح بيمار يار نفر دوم و آقاي سينا صفايي پور با طرح لوله هاي آزمايشگاهي به عنوان نفر سوم معرفي و تجليل شدند.

در اين مراسم دکتر حميدرضا مجردي رييس جهاد دانشگاهي کردستان، اظهار داشت: يکي از دغدغه‌هاي مسئولان کشور بحث اشتغال و ايجاد فضاي کسب و کار براي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي است.

رئيس جهاد دانشگاهي کردستان گفت: بر خلاف تصور و نظر برخي افراد که فکر مي‌کنند کار دولتي بهترين شغل است کارآفريني در جايگاه بالاتري قرار دارد چرا که رفاه بيشتر براي خود و اطرافيان ايجاد خواهد کرد.

رييس جهاددانشگاهي واحد کردستان گفت: جوانان ما بعد از فارغ التحصيلي به دنبال شغل اداري و پشت ميز نشيني هستند و اين در نوع خود، مشکلي فرهنگي است که گريبانگير جامعه ما شده و بايد به سمت برطرف شدن آن قدم برداشت.

حميدرضا مجردي با اشاره به اينکه اشتغال يکي از دغدغه هاي اصلي کشور است اظهار کرد: متاسفانه بخش عمده اي از بيکاري جوانان ما به علاقه وافر آنان به اميد استخدام در ادارات دولتي وابسته است.

وي اعلام کرد: مراجعه جوانان بيکار فارغ التحصيل شده به ادارات مختلف جهت استخدام، مسوولين را به تکاپو وا مي دارد تا بيشتر از هر زماني به فکر بوده و از ظرفيت هاي مغفول مانده جوانان فارغ التحصيل به بهترين نحو احسن استفاده کنيم.

مجردي با اشاره به اينکه بسياري از کارها و مشاغل، اداري نيستند ولي از نظر درجه رفاه و مسايل مالي بسيار بالاتر از شغل هاي دولتي هستند عنوان کرد: بايد کوشيد تا جوانان را در راستاي شناسايي ايده و خلاقيت جوانان و تبديل آن ها به شغل راهنمايي کرد.

رييس جهاددانشگاهي واحد کردستان تصريح کرد: نبايد جوانان و تحصيل کرده هاي ما به پشت ميز نشيني فکر کنند، چرا که همين ظرفيت پرتوان جوانان ما هميشه نشان دهنده اين مهم بوده که آن ها مي توانند در جايگاه هاي ديگر براي خود، استان و کشور منشأ خدمات زيادي باشند.

دکتر مجردي خاطرنشان کرد: جوانان ما مي توانند براي خود کسب و کاري پر رونق تر از از شغل اداري با درآمد بالا خلق کنند و اين از ويژگي هاي کارآفرينان است که در جوانان ما مشاهده مي شود.

وي در پايان يادآور شد: جوانان ما بايد بتواندد بدون اتکا به کار اداري و بدون اينکه بخواهند سربار جامعه باشند با روي آوردن به ايده پردازي و کارآفريني در رفع مشکل اشتغال قدم هاي بزرگي بردارند.

 

دبير کانون کارآفرينان استان کردستان هم در اين جلسه با اشاره به اينکه محيط زيست و امنيت از مولفه‌ها و نيازهاي اصلي توسعه در هر جوامعي است، اظهار کرد: احترام به شرکت‌هاي دانش بنيان بايد مورد توجه مسئولان و مديران قرار گيرد.

عرفان احمدزاده نياز به خودشکوفايي را از نيازهاي ديگر جوامع بشري دانست و گفت: هر اختراعي که در کشور صورت مي‌گيرد از نياز آن کشور بر مي‌آيد.

رييس پارک علم و فناوري استان کردستان گفت: مشکل حادي که جامعه دانشگاهي ما را فراگرفته، پژوهش محور بودن آنان است و بايد به سمت کارآفرين محوري پيش روند.

پرفسور خالد سعيدي، اظهار کرد: در خيلي از زمينه ها به دلايل متعدد ضعيف عمل کرده ايم و بايد در راستاي رفع اين ضعف ها با خودباوري و تقويت هم افزايي گام برداريم.

وي اعلام کرد: پارک هاي علم و فناوري در ساير استان ها حدود 25 سال است که فعاليت دارند ولي در کردستان دو سال است که فعاليت دارد و راه درازي براي جبران عقب ماندگي ها در پيش داريم.

سعيدي عنوان کرد: اينکه در کردستان، تاسيس پارک علم و فناوري، ايجاد صندوق حمايت از پژوهش و ايجاد ساير زير ساخت ها در مقايسه با ساير نقاط کشور بسيار ديرتر از ميانگين کشوري به وجود آمد، گفتن از ضعف ها يا نقص ها نيست بلکه، شناخت بيشتر خودمان است تا با هم افزايي بيشتر بتوانيم اين کوتاهي ها را جبران و از اين طريق بتوانيم به توسعه پايدار در استان و کشور کمک کنيم.

رييس پارک علم و فناوري کردستان افزود: از لحاظ نيروي انساني نه تنها ضعيف نيستيم بلکه توانمنديهاي خوبي در استان داريم و بايد از خروج اين نيروي انساني کارآمد به خارج از استان جلوگيري کنيم و زمينه رشد و بروز اين توانايي ها را در کردستان براي نخبگان ايجاد کنيم.

سعيدي ادامه داد: زمان شعار دادن به سر رسيده است و بايد راهکارها را عملياتي کنيم تا نخبگان ما بتوانند در فضايي آرام و مطمئن داشته هاي خود را  براي پيشرفت و توسعه استان به کار گيرند.

وي ذکر کرد: ظرف اين دو سال که پارک علم و فناوري در کردستان تشکيل شده است توانستيم از 200 ايده که به ما ارائه شد چهار ايده را به مرحله تجاري سازي برسانيم و اين در حالي است که 80 درصد اين ايده ها بسيار خوب بودند و در صورت حمايت دولت نيز آن ها عملياتي و تجاري مي شوند.

رييس پارک علم و فناوري کردستان تصريح کرد: با پذيرفتن ايده ي فرد ايده پردازي که حتي مدرک ديپلم نداشت توانستيم اين باور را به وجود بياوريم که ايده فقط مختص تحصيلکرده هاي ما نيست و افراد عادي مي توانند طرح ها و ايده هاي خود را تجاري سازي کنند.

وي مشکل فرهنگي تقاضاي کار، آن هم از نوع اداري و پشت ميز نشيني را از مشکلات حاد در اين حوزه دانست و بيان کرد: اين مشکل مختص کردستان نيست و بايد  با درک واقعيت هاي موجود، استعدادهاي پيرامون خود را شناسايي کرده و ايده هاي آنان را عملياتي کنيم.

سعيدي با اشاره به اين مهم که خود ما مانع توسعه هستيم، ادامه داد: ما نبايد منتظر معجزه باشيم و تنها راه برون رفت از شرايط موجود اين است که دست به دست هم داده و کسب و کارهايي را با هدف بهبود زندگي و رفاه خلق کنيم و اين مهم نيز از جوانان ما قطعا بر مي آيد.

وي در ادامه افزود: از مسوولين و دست اندر کاران کشور که امنيت را به بهترين نحو احسن براي ما به ارمغان آورده اند بايد قدرداني کرد ولي بهترين مرز مهم در حال حاضر براي ما مرز علم و دانش است که منجر به اشتغال و رفاه شود و اين مرز نيز اقتدار علمي و به دنبال آن امنيت را ارتقا مي دهد.

سعيدي عنوان کرد: اکنون که کشورها قدرت بيشتر خود را مديون دانش و علم کارآمد هستند بايد جوانان را به اين سمت سوق داد و نتيجه آن اين است که هم جوانان از سرخوردگي بيرون مي آيند و هم کشور با جهش علمي و کارآفريني مواجه مي شود.

رييس پارک علم و فناوري کردستان بيان کرد: با کمک مسوولين و مردم در استان بايد بر مشکلات غلبه کرد و با وجود استعدادهاي نسبي و شناسايي مزيت ها و در اولويت قرار دادن آن ها به سوي توسعه و پيشرفت گام برداشت.

وي علمي استفاده کردن از منابع را راهي براي رشد و توسعه و کمک به نسل آينده دانست و اعلام کرد: استفاده علمي و بهينه از منابع موجود باعث مي شود ما کمتر درجه وابستگي داشته باشيم و در شرايط سخت راحت تر بتوانيم مشکلات را مديريت کنيم.

سعيدي خاطرنشان کرد: در استان همدان که همسايه نزديک ماست و جمعيت آن يک ميليون و 760 هزار نفر مي باشد از هر 100 نفر، 11 نفر به دانشگاه هاي دولتي راه پيدا مي کنند در حالي که در کردستان که داراي جمعيت يک ميليون و 500 هزار نفري است، از اين ميزان فقط چهار نفر وارد دانشگاه هاي دولتي مي شوند.

وي در همين راستا يادآور شد: اين نشان از رشد مراکز آموزش عالي در همدان به نسبت کردستان و جهش علمي در آينده به نسبت ما دارد ولي در کردستان مراکز غير انتفاعي زياد و مراکز دولتي کم داريم و اين مشکل به مديريت علمي و دانشگاهي در استان بر مي گردد. منبع خبر : روابط عمومي جهاد دانشگاهي كردستان

سه شنبه 19 اسفند 1393


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.