تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
دبير شوراي استاني ايرانيان خارج از كشور كردستان:
20 هزار نيروي كار ايراني در عراق فعاليت دارند

نژاد جهاني در جلسه شوراي استاني ايرانيان خارج از کشور استان کردستان که در استانداري برگزار شد، اظهار کرد: هم‌اکنون ما با مشکلات بيمه‌اي اين افراد مواجهيم و بايد سعي شود با استفاده از ظرفيت‌هاي قانوني موجود براي رفع مشکلات بيمه‌اي اين افراد اقداماتي صورت گيرد.

دبير شوراي استاني ايرانيان خارج از کشور استان کردستان خاطرنشان کرد: علاوه بر ظرفيت‌هاي موجود اعضاي شورا مي‌توانند پيشنهادات استفاده از ظرفيت‌هايي که در بستر قانون امکان بهره بردن از آنها وجود دارد را ارائه دهند.

وي افزود: نيروي کار ايرانيان شاغل در خارج از کشور به ويژه نيروهاي شاغل در کشور عراق با مشکلات فراواني از جمله بيمه مواجه هستند.

دبير شوراي استاني ايرانيان خارج از کشور استان کردستان خاطرنشان کرد: عدم وجود يک سامانه اطلاعاتي کامل از نيروهاي شاغل، نداشتن مهارت توسط نيرهاي کاري و مسائل بيمه‌اي آنها از مشکلاتي است که با آن مواجهيم.

جهاني بيان کرد: متاسفانه شاهد وقوع اتفاقات ناگواري براي نيروهاي شاغل ايراني خارج از کشور هستيم که در اثر کار کردن براي آنها پيش آمده و بايد با رفع مشکلات بيمه‌اي بتوانيم خدمتي به اين افراد بکنيم.

دبير شوراي استاني ايرانيان خارج از کشور استان کردستان اضافه کرد: نبايد منتظر پيش آمدن شرايط آرماني باشيم و بايد راهکارهاي لازم را بر اساس ظرفيت‌هاي موجود استان ارائه دهيم.

وي گفت: جذب بخش‌هاي خصوصي و ان‌جي‌اوها نيز مي‌تواند در راستاي حمايت از نيروهاي شاغل ايراني خارج از کشور و کاهش مشکلات آنها کمک موثري باشد و بايد بتوان از اين ظرفيت‌ها نهايت استفاده را برد.

*لزوم حمايت از ايرانيان شاغل در خارج از کشور

مشاور سرمايه‌گذاري استانداري کردستان نيز در اين جلسه بيان کرد: يکي از اقدامات مهم و تاثيرگذار در اين استان براي حمايت از نيروهاي شاغل ايراني خارج از کشور تشکيل همين شورا است و بايد با پشتيباني از ايرانيان شاغل در خارج از کشور زمينه جذب سرمايه‌گذار خارجي را نيز فراهم آوريم.

رامين اسدي افزود: تاکنون سه تفاهم‌نامه رسمي از سال 81 تاکنون در سليمانيه عراق و ايران داشتيم که نقطه مشترک اين تفاهم‌نامه‌ها بحث بيمه افراد ايراني شاغل در خارج از کشور بوده است اما عملياتي نشده است.

مشاور سرمايه‌گذاري استانداري کردستان گفت: با توجه به اينکه بخش دولتي داراي تنگناهايي است که شايد نتواند به خوبي در اين زمينه اقدام کند لازم است از بخش خصوصي در اين زمينه کمک بگيريم.

وي اضافه کرد: دانش فني از ايران و سرمايه و زمين از عراق فرصتي است که مي‌توان براي جذب سرمايه‌گذار خارجي اقدام کرد و اگر بتوانيم پوشش بيمه‌اي و خدمات درماني افراد متخصص را انجام دهيم نيروهاي متخصص‌کار ايراني مي‌توانند بدون دغدغه در عراق فعاليت کنند.

مشاور سرمايه‌گذاري استانداري کردستان گفت: اربيل، کرکوک و سليمانيه عراق مشتاق همکاري با کردستان ايران هستند و مي‌توانيم با اعزام نيروهاي فني و متخصص به عراق از سرمايه و ظرفيت‌هاي موجود عراق بهره ببريم.

اسدي به ميزهاي کالا و خدمات اشاره کرد و گفت: يکي از اين ميزها ميزهاي فني و مهندسي است که متولي آن وزارت صنعت و معدن و تجارت است اما متاسفانه هنوز در استان ما اجرا نشده است.

مشاور سرمايه‌گذاري استانداري کردستان بيان کرد: تاکنون ايلام، کرمانشاه، همدان، آذربايجان‌غربي و شرقي ميز کالا و خدمات را تشکيل دادند و قرارداد بستند اما کردستان کاري انجام نداده و تنها مجموعه‌ انجمن فني و مهندسي را در اتاق بازرگاني داريم اما کافي نيست و بايد اين اقدامات را نيز براي استفاده از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري پيش ببريم.

وي اضافه کرد: بايد سعي کنيم تفاهم‌نامه‌اي با وزارت کار اقليم عراق داشته باشيم تا بتوانيم نسبت به راه‌اندازي شرکت خدمات فني و مهندسي با استقرار نمايندگان بيمه‌هاي تامين اجتماعي، سلامت و ايران اقدام کنيم و به اين صورت بتوانيم بخش عمده‌اي از مشکلات بيمه‌اي ايرانيان شاغل در خارج از کشور به ويژه در عراق را حل کنيم.

مديرکل تامين اجتماعي استان کردستان نيز در اين جلسه بيان کرد: اين سازمان بزرگترين سازمان بيمه‌اي در جهان اسلام است که بيش از 50 درصد جمعيت کشور را زيرپوشش خود قرار داده است.

خدابنده‌لو افزود: بايد با بيمه کردن ايرانيان شاغل خارج از کشور زمينه ايجاد امنيت براي اين افراد و خانواده آنها را فراهم کرد.

وي خاطرنشان کرد: نيروي کاري که در خارج از کشور کار مي‌کند اگر قانونمند باشد و ارگان و مجموعه‌اي تشکيل شود تا اين نيروي کار از طريق اين مجموعه و با داشتن مجوز اقدام به کار در خارج از کشور کند و به اين صورت بيمه تامين اجتماعي نيز آنها را زيرپوشش بيمه قرار دهد.

وي گفت: اين افراد مي‌توانند به صورت اختياري زيرپوشش بيمه قرار گيرند و بدون قرار گرفتن در نوبت ثبت‌نام بيمه کار آنها سريعا انجام شود.

نمايندگان بيمه ايران و بيمه سلامت استان کردستان نيز در اين جلسه مطالبي در خصوص راهکارهاي حمايت از بيمه شدن ايرانيان شاغل خارج از کشور اعلام کردند.

منبع خبر : خبرگزاري فارس

يكشنبه 5 مرداد 1393


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.