تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
برگزاري نشست تخصصي" جايگاه صنايع كوچك و متوسط در شكوفايي اقتصاد مقاومتي" به همت جهاددانشگاهي كردستان

 مجيد آوج، در نشست تخصصي بررسي نقش صنايع کوچک و متوسط در شکوفايي اقتصاد مقاومتي و تاثير قاچاق کالا بر توليدات داخلي که در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: هدف از اين برنامه، گردهمايي مسئولين استاني، اساتيد دانشگاه و صنعتگران و مديران بخش توليد به منظور بحث، تبادل نظر و اتخاذ راهکارهايي براي شکوفايي اقتصاد مقاومتي است.


مدير سازمان تجاري‌سازي فناوري و اشتغال دانش‌آموختگان استان کردستان، خاطرنشان ساخت: امروزه اقتصاد مقاومتي که از سوي مقام معظم رهبري(مدظله العالي) به عنوان راهبرد نظام مطرح شده است در صورتي که اجرا و تحقق يابد، قطعا رشد و شکوفايي توليد، رونق اشتغال جوانان و بهبود وضعيت معيشتي مردم را به دنبال خواهد داشت.


آوج بيان کرد: بنگاه‌هاي اقتصادي دانش‌بنيان، نقش محوري در ساختار اقتصاد مقاومتي دارند که بايد مورد توجه متوليان امر قرار گيرد به صورتي که از اين گونه فعاليت‌ها حمايت شود.


مدير اشتغال جهاددانشگاهي استان کردستان عنوان کرد: جهاددانشگاهي به عنوان پل ارتباطي و حلقه واسطه‌ي دانشگاه و صنعت مي‌تواند اتاق فکري براي صاحب‌نظران و اساتيد باشد و راه کارهاي اجرايي براي شکوفايي توليد ارائه و براي کسب و کارها، الگوساز باشد.


عبدالقادر سجادي، مدير شرکت مهندسين مشاور و بازرسين فني آترين آزما نيز در اين نشست اظهار کرد: اگر بخواهيم جلوي پديده قاچاق را بگيريم بايد ريشه هاي بزه و جرم در جامعه را شناسايي کنيم و بستر اشتغال مناسب را در جامعه براي جوانان ايجاد کنيم.


وي افزود: با مبارزه چکشي نمي‌توان جلوي پديده قاچاق را گرفت و به فرمايش مقام معظم رهبري(مدظله العالي) بايد با همدلي و همزباني در رسيدن به وحدت گام برداريم.


حسن اسدي، مدير شرکت توليد نمک کوسالان نيز گفت: تاثيرات کالاي قاچاق در توليدات کارگاه‌هاي استان بسيار ضعيف است و با قاچاق ساير مناطق قابل قياس نيست.


وي همچنين تصريح کرد: اکثر ساکنان نقاط مرزي براي امرار معاش و تامين هزينه‌هاي زندگي خود به شغل کول‌بري به اين کار مبادرت مي‌کنند.


کابله سوري، مدير شرکت قطعات خودرو ايران صنعت نيز در ادامه اين نشست عنوان کرد: عدم تعريف درست از مقوله قاچاق، مبارزه و شناسايي اين مهم را دشوارتر کرده است.


وي يادآور شد: متاسفانه حمايت دولت از واحدهاي توليدي بسيار کم است، چرا که وام هاي با بهره بالا و بازده زماني کوتاه بر مشکلات بخش توليد افزوده است و قوانين دست و پاگير سازمان تامين اجتماعي، ماليات، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز ضد توليد است.اقتصاد مقاومتي احترام به مصرف توليدات داخلي است


مديرکل امور اقتصادي استانداري کردستان گفت: اقتصاد مقاومتي احترام به مصرف توليدات داخلي است و درصورت رعايت اين قانون از سوي مردم، اقتصاد کشور شکوفا مي‌شود.


نياز يعقوبي، در نشست تخصصي "بررسي نقش صنايع کوچک و متوسط در شکوفايي اقتصاد مقاومتي"(تاثير قاچاق کالا بر توليدات داخلي)، اظهار کرد: عليرغم برخورداري از ظرفيت هاي خوب کشور در زمينه موقعيت جغرافيايي، منابع انرژي و منابع انساني و اقتصاد، نتوانسته ايم از اين ظرفيت ها به خوبي استفاده کنيم.


وي عنوان کرد: اقتصاد مقاومتي اقتصادي تاب آور است و همچون مقاومت درختي در مقابل طوفان هاي سهمگين عمل مي کند و در مقابل ضربه هاي سنگين آسيب نمي بيند.


يعقوبي با اشاره به اينکه سلامت اقتصادي در اقتصاد مقاومتي تضمين شده است، تصريح کرد: در سايه اقتصاد مقاومتي مي‌توان با جلب مشارکت هاي عمومي از تعطيلي واحدهاي توليدي جلوگيري کرد.


مديرکل امور اقتصادي استانداري کردستان بيان کرد: در سال 93 هدف اول کشور بحث تثبيت وضعيت موجود واحدهاي توليدي و جلوگيري از تعطيلي آن ها بود که در کردستان با تشکيل کارگروهي تحت عنوان صيانت از واحدهاي توليدي، اين مهم پيگيري شد.


وي در ادامه عنوان کرد: وجود محصول توليد شده در انبار، انباشت بدهي، عدم پرداخت حقوق کارگران، در نهايت منجر به تعطيلي کارگاه هاي توليدي در استان شد و اين از معضلات بي توجهي به مصرف کالاهاي داخلي و توجه به کالاهاي خارجي و قاچاق بود.


يعقوبي از ديگر مشکلات حوزه اقتصاد را تعريف نکردن نظام بانکي کشور در شرايط تورم دانست و افزود: اگر بانک ها براي شرايط تورم برنامه مدون و تعريف شده داشتند، ما خود را در اين شرايط بد اقتصادي نمي ديديم.


وي بيان کرد: صدور اجراييه از جانب بانک ها و تمليک واحدهاي صنعتي که به بانک ها بدهي داشتند، از دلايل ديگر رکود در بخش توليد است.


مديرکل امور اقتصادي استانداري کردستان در ادامه تصريح کرد: تزريق سرمايه در گردش و اختصاص پنج درصد يارانه توليد به کمک بسياري از واحدهاي صنعتي در آستانه تعطيلي آمد که 90 درصد واحدهاي توليدي استان بدهي معوق داشتند و با اين يارانه توليد توانستند مشکلات خود را حل کنند.


وي در پايان يادآور شد: در شش ماهه دوم 93 آيين نامه رفع موانع توليد ابلاغ و اين مسئله باعث شد تا 600 واحد صنعتي را از تعطيلي نجات دهيم.تيشه به ريشه قاچاق، زمينه‌ساز شکوفايي اقتصاد


دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان گفت: هر زماني که تيشه به ريشه قاچاق کالا و ارز بزنيم پيامد آن شکوفايي اقتصاد در همه زمينه‌ها خواهد بود.


رضا ميرزايي، در نشست تخصصي بررسي نقش صنايع کوچک و متوسط در شکوفايي اقتصاد مقاومتي، اظهار کرد: آثار مخرب و زيان‌بار قاچاق کالا بخصوص کالاهاي ضد فرهنگي و مستهجن به صورت مستقيم بر فرهنگ ما و توليدات داخلي تاثير منفي مي‌گذارد.


وي عنوان کرد: مسايل و مشکلات موجود و مرتبط با زمينه بروز و ظهور قاچاق کالا را بايد شناسايي و آسيب شناسي کرد و در جهت مرتفع کردن آن ها قدم برداشت.


ميرزايي با اشاره به اينکه از شعارهاي جمهوري اسلامي استقلال اقتصادي است، اعلام کرد: کشور ما از زمان انقلاب به بعد دنبال قطع وابستگي خود از بيگانگان است چرا که وابستگي اقتصادي، وابستگي سياسي را به دنبال خواهد داشت.


دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان ادامه داد: در جايي که 50 ميليارد دلار واردات و صادرات به صورت قانوني در کشور وجود دارد چرا بايد 25 ميليارد دلار جنس قاچاق به کشور وارد شود و اين نگراني بايد به صورت جدي مرتفع شود.


وي با اعلام اينکه مبارزه با قاچاق عزم ملي را مي طلبد، تصريح کرد: قاچاق همچون نوعي بيماري ويروسي عمل مي‌کند و بنيان اقتصادهاي پيشرفته را سست مي‌کند.


ميرزايي افرادي را که مبادرت به قاچاق مي‌کنند قانون گريز دانست و تاکيد کرد: اين قشر وجوهي را بابت ترخيص کالا نمي‌پردازند و از اين ناحيه دنبال سودهاي کلان و سرشار خود هستند و اقتصاد کشور را نيز آسيب‌پذير کرده‌اند.


دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در ادامه افزود: اگر معابر موقت مرزي اصلاح و ساماندهي نشوند در آينده تبديل به غده سرطاني براي استان و کشور مي‌شوند.


وي افزود: طرح ساماندهي معابر موقت مرزي در جلسه اي در استانداري کردستان بررسي مي‌شود و اگر اين مهم اصلاح شود، خيلي از مشکلات در زمينه قاچاق کالا برطرف مي‌شود.


ميرزايي در ادامه تأکيد کرد: فرهنگ کشور ما فرهنگي اصيل و اسلامي است و با فرهنگ کشورهاي ديگر و بيگانگان کاملا متفاوت است و نبايد اجازه دهيم سوداگران با هدف سودجويي شخصي، کالاهاي مستهجن غربي را در جهت نيل به نابودي و تخريب کانون خانواده‌ها، قاچاق کنند.


وي عنوان کرد: اين باور که کالاي خارجي نسبت به کالاهاي توليد داخل با کيفيت‌تر مي‌باشد، اشتباه است و بايد فرهنگ استفاده از کالاهاي داخلي را در جامعه رواج داد.


ميرزايي در ادامه عنوان کرد: هر کالايي که به صورت غيرقانوني به کشور قاچاق و وارد مي‌شود، توليدات داخلي ما را نشانه مي‌گيرد و طبيعي است که ادامه اين روند تعطيلي کارخانه، بيکاري کارگران و کوچک شدن سفره‌هاي آن‌ها را در پي خواهد داشت.


وي در ادامه خاطرنشان کرد: قاچاق، اقتصادي پنهان و زير زميني است که ساختار اقتصادي سالم ما را نشانه مي‌گيرد و خريد کالاي قاچاق خارجي از سوي شهروندان زمينه‌ساز بيکاري آينده فرزندان خود آنان را فراهم خواهد کرد.


ميرزايي در پايان يادآور شد: روحانيون کردستان در زمينه مبارزه با قاچاق مشروبات الکلي و حرام دانستن آن و همچنين اساتيد و پزشکان در حوزه مبارزه با وسايل بهداشتي و آرايشي به کمک اين مهم آمده‌اند.


رزق و روزي مردم کردستان نبايد فقط کارمندي باشد


عضو مرکز مطالعات راهبردي استان کردستان گفت: مسئولان استان بايد به اين باور برسند که رزق و روزي مرذم نبايد کارمندي باشد و از راه هايي ديگر و ظرفيت هاي بسياري که در استان وجود دارد و از آن استفاده نشده گام هاي مهمي بردارند.


نريمان عبدي در اين نشست، اظهار کرد: توليد از روند سنتي شروع و با کارگاه‌هاي خانوادگي رشد آن آغاز شد.


وي افزود: پس از آن با اختراع کارخانه‌ها، توليد انبوه به وجود آمد و اکثر کمپاني‌ها شروع به توليد کالاهايي کردند که تقاضا براي آن کالا در بازار زياد بود.


عبدي اعلام کرد: در اين ميان کمپاني هاي بزرگ زيادي در عرصه رقابت با هم ظاهر شدند و کيفيت کالاهاي خود را براي جلب مشتريان در بازار بالا بردند.


وي مرحله بعدي توليد را، توليد چابک عنوان و بيان کرد: در زمان ظهور توليد چابک به وسيله ربات ها، کالاهاي زيادي در زمان کمتري به بازار عرضه شد و دنياي توليد را متحول کرد.


اين عضو مرکز مطالعات راهبردي استان کردستان در ادامه تاکيد کرد: سيستم هاي فروش در استان کردستان معيوب هستند و صنايع بسته بندي چرا نبايد در کردستان وجود داشته باشد تا از اين طريق بتوانيم اشتغالزايي داشته باشيم.


وي در ادامه افزود: وجود قاچاق مانند نابساماني هاي اجتماعي و اعتياد طبيعي است و نمي توان تمام گلوگاه ها را بست.


عبدي بيان کرد: اما چند نوع نوآوري در عرصه فروش نوين و صنايع بسته بندي و ساير ظرفيت‌هاي موجود در استان وجود دارد که از اين طريق مي توان بار سنگين فشار قاچاق کالا را که بر اقتصاد سنگيني مي کند کم کنيم.


اين استاد دانشگاه اضافه کرد: اقتصاد مقاومتي با شعار صرف به نتيجه نمي رسد و همت جمعي مسئولان و مردم را مي خواهد تا در اين عرصه مهم بتوان به نتيجه سازنده اي رسيد.


اين عضو انجمن علمي و فناوري ايران يادآور شد: شرکت هايي که در کردستان وجود دارند مي توانند با اخذ تسهيلات، بهره مندي از مشاوره اصحاب مهارت و اساتيد دانشگاه و ياري جستن از شرکت هاي دانش بنيان و باور به توانستن و موفقيت در توليد، به کمک رشد اقتصاد استان و کشور بيايند.


منبع خبر : خبرگزاري ايسنا

دوشنبه 6 مهر 1394


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.