تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
به همت سازمان تجاري‌سازي و اشتغال جهاد دانشگاهي كردستان؛
نشست تخصصي اقتصادي مقاومتي با محوريت رونق توليد و اشتغال برگزار شد

نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي با محوريت رونق توليد و اشتغال با حضور اساتيد دانشگاه، صاحب نظران و مديران و کارشناسان دستگاه هاي اجرايي استان در جهاد دانشگاهي کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي کردستان، ظهر امروز چهارشنبه و با حضور جمعي از صاحب نظران و کارشناسان، نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي با محوريت رونق توليد و اشتغال به همت سازمان تجاري‌سازي فناوري و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهي استان کردستان و همکاري کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سالن جلسات اين نهاد برگزار شد.

مجيد آوج هدف از اين سلسله نشست ها را هم انديشي اساتيد و صاحبان انديشه و همچنين ارائه راهکارهاي علمي و عملي براي تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري(مدظله العالي) پيرامون اقتصاد مقاومتي است.

وي افزود: مبارزه با قاچاق کالا و رونق اقتصادي از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتي است که در نهايت رونق توليد و اشتغال جوانان و حل مسائل معيشتي مردم را به دنبال خواهد داشت.

آوج عنوان کرد: اين نشست ها به صورت سلسله وار و با موضوعات مختلف در ساير دانشگاه ها، ادارات و واحدهاي توليدي و صنعتي استان در سال جاري برگزار مي شود.

رئيس جهاددانشگاهي واحد کردستان در اين جلسه گفت: با اجراي کامل اقتصاد مقاومتي مي‌توان ريشه بسياري از مشکلات اجتماعي و اقتصادي را خشکاند.

حميدرضا مجردي، امروز، ششم خردادماه در نشست تخصصي اقتصادي مقاومتي با محوريت رونق توليد و اشتغال، اظهار کرد: اقتصاد عامل پويايي و تحرک جوامع است.

وي با اشاره به جايگاه دنيا از ديدگاه اسلام افزود: دين اسلام به کسي مجوز فناکردن دنيا را به خاطر آخرت نداده‌ است که با توجه به اين امر بايد با بهره گيري مناسب از نعمات دنيوي آخرتي آباد را براي خود بسازيم.

مجردي به اقتصاد سوسياليستي غرب اشاره و بيان کرد: اقتصاد سوسياليستي داراي نقاط ضعف زيادي مي باشد که در کنار آن نقاط قوتي نيز دارد.

وي اقتصاد اسلامي را تلفيقي از نقاط قوت اقتصاد غرب و توصيه هاي دين اسلام دانست و بيان کرد: با اجراي کامل و جامع اقتصاد مقاومتي ريشه بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي و اقتصادي را مي توان خشکاند.

مجردي با تأکيد بر توجه ويژه به معيشت مردم اعلام کرد: دليل اصلي عدم موفقيت اقتصاد اسلامي در برخي موارد سهل انگاري مسئولان و ناکارآمدي تزهاي اقتصادي آن ها است.

وي با اشاره به اينکه قاچاق کالا و ارز يکي از آسيب‌هاي اصلي در حوزه اقتصاد و موانع پويايي اين بخش است، عنوان کرد: قاچاق کالا يکي از راه‌هاي نشت و پرت حوزه اقتصادي است.

رئيس جهاد دانشگاهي واحد کردستان با اشاره به وضعيت معيشتي زندگي مرزنشينان بيان کرد: زندگي و وضعيت معيشتي مرزنشينان با قاچاق کالا گره‌خورده است که اين وابستگي معيشتي را با ساز و کارها و برنامه‌ريزي دقيق مي‌توان کاهش داد.

مجردي به ايجاد معابر کوله‌بري در سطح استان‌هاي مرزي کشور اشاره کرد و افزود: ايجاد اين معابر موجب ساماندهي کوله بران و جلوگيري از قاچاق کالا و ارز در استان هاي مرزي خواهد شد.

وي تصريح کرد: بحث ساماندهي کوله‌بران در مرزها طرح بسيار خوب و مطلوبي است که اجراي هر چه بهتر آن نياز به جديت بيشتر مسئولان دارد.

رئيس جهاد دانشگاهي واحد کردستان يادآور شد: استفاده از ظرفيت فکري جامعه دانشگاهي و بخش فرهنگي در راستاي نهادينه کردن فرهنگ مبارزه با قاچاق کالا و ارز امري ضروري است.

دبير شوراي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در اين نشست طي سخناني گفت: رونق توليد با کنترل قاچاق و توجه به زير بناي اقتصاد امکان پذير است.

رضا ميرزايي اظهار داشت: مشارکت مردمي در کنترل قاچاق مي تواند بستر توسعه اقتصاد را فراهم کند.

وي افزود: بحث قاچاق کالا يکي از مهم‌ ترين دغدغه‌ هاي دولت و مسئولان  است و قاچاق کالا در کنار ضربه ‌هاي سنگيني که به پويايي اقتصاد هر کشوري وارد مي‌ کند تاثيرات منفي ديگر در ساير بخش‌ هاي جامعه بر جا مي گذارد.

دبير شوراي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان بيان کرد: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا همدلي و هم ‌افزايي وجود نداشته باشد قطعا خروجي چندان مطلوبي را نمي توان شاهد بود از اين بايد تمامي دستگاه هاي اجرايي در اين حوزه مشارکت جدي را داشته باشند.

ميرزايي يادآور شد: بحث قاچاق کالا به عنوان اقتصاد پنهان و زيرزميني يک مشکل است که به کشور و استان ما خلاصه نمي ‌شود و در بسياري از کشورها وجود دارد.

وي افزود: متاسفانه در اين حوزه آنچه مورد توجه قرار گرفته بيشتر معلول بوده و به علت ‌ها و ريشه ‌يابي آنها کمتر توجه شده و برگزاري چنين نشست هاي موي تواند در بررسي عوامل قاچاق موثر باشد.

دبير شوراي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان بيان کرد: بررسي درست و ريشه ‌يابي عوامل پيدايش قاچاق در هر منطقه اي مي تواند تاثيرات و خروجي بهتري در بحث مبارزه با قاچاق کالا را به دنبال داشته باشد.

ميرزايي يادآور شد: آسيب‌ ها و تهديدات در اين حوزه بايد مطرح و فرصت‌ هاي آن نيز مورد تحليل و واکاوي قرار گيرد و اين امر مشارکت جدي صاحب نظران را مي طلبد.

وي  در بخش ديگري از سخنان خود ادامه داد: تاکنون برخي اقدامات و حرکت‌ ها در حوزه آسيب‌ هاي اجتماعي و اقتصادي همچون مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شده اما کافي نبوده چرا که تاثير مسکني دارد و به صورت ريشه ‌اي در اين حوزه عمل نشده است.

دبير شوراي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: در بحث قاچاق کالا دو نوع اجناس وارد کشور مي ‌شود يک نوع کالاها اجناس مصرفي و گروه ديگر کالاهاي ممنوعه است که با فرهنگ، ارزش ‌ها و شاخصه‌ هاي سلامت را تهديد مي ‌کند.

ميرزايي اظهار داشت: از مهم ترين الويت هاي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مبارزه با ورود کالاهاي ممنوعه که از سوي دشمنان نظام براي از بين بردن جوانان ما دنبال مي‌ شود.

وي افزود: انتظار مي رود اين گونه نشست ها همچنان ادامه داشته باشد و خروجي آن بتواند در کاهش قاچاق کالا و ارز نقش داشته باشد.

عضو انجمن فناوري اطلاعات ايران که از سخنرانان اين نشست بود، گفت: توجه به کارآفريني و فعال سازي بخش خصوصي را يکي از زيرساخت هاي اصلي اقتصاد مقاومتي عنوان کرد.

نريمان عبدي در ادامه برنامه هاي نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي، اظهار داشت: بخش خصوصي با توجه به مشارکت حداکثري مردمي مي تواند به عنوان بازوي توانمند اقتصاد مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: کارآفريني و بخش خصوصي مي تواند در تحقق تمامي اهداف اقتصاد مقاومتي نقش بسزايي داشته باشد.

عضو انجمن فناوري اطلاعات ايران بيان کرد: قدرت سياسي از اقتصاد پويا منبعث مي شود و بايد کار فرهنگي در اين ارتباط از مدارس و دانشگاه آغاز شود.

عبدي يادآور شد: در ايران بهره وري کار ? تا ? ساعت است و جوانان ما که داراي تحصيلات بالايي هستند مترصد کار دولتي هستند در حالي که دولت پولي براي سرمايه گذاري اقتصادي حتي در صورت لغو تحريم در کردستان ندارد.

وي ادامه داد: دولت بايد در رشد اقتصادي، تسهيل ‌گري را دنبال کند و وابستگي به منابع زيرزميني و ذخاير يک آسيب بزرگ اقتصادي است.

عضو انجمن فناوري اطلاعات ايران گفت: ترويج فرهنگ مصرف، رفاه و تجمل ‌گرايي از ديگر موارد مشکل آفرين در اقتصاد ايران است که بايد مورد بررسي قرار بگيرد.

عبدي اظهار داشت: در حال حاضر به لحاظ بنيان‌ هاي نظري و اسلامي در زمينه توليد خوب کار نکرديم  و محتواي کتب درسي در زمينه کار و کارآفريني مشکل دارد.

وي افزود: از لحاظ تبليغ و آموزه‌ هاي ديني براي موضوع اقتصاد مقاومتي روي فرزندان ايران کار نشده و بايد به لحظ فکري ذائقه مردم را در زمينه مصرف گرايي به توليد سوق دهيم.

عضو انجمن فناوري اطلاعات ايران بيان کرد: متاسفانه در سند آمايش استان به مزيت هاي کردستان کم ‌توجهي شده  و بايد اقتصاد مقاومتي را بر پايه فرهنگ کار پايه ريزي کنيم.

عبدي يادآور شد: وجود بنيان ‌هاي اقتصادي توانمند و فرهنگ ‌سازي را باعث کاهش قاچاق کالا در کشور دانست.

وي در پايان سخنان خود در اين نشست اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي آن نوع از اقتصاد است که در شرايط تحريم و فشار داراي رشد باشد.

رئيس مرکز پژوهش صدا و سيماي کردستان گفت: صداو سيماي مرکز کردستان از سال گذشته  رونق توليد و اشتغال را سرلوحه کار خود قرار داده است.  

فرهاد ميمنت آبادي در نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي جهاد دانشگاهي، اظهار کرد: اين استان به واسطه مرزي بودن همواره با مشکل قاچاق کالا و ارز مواجه بوده است.

وي با اشاره به اجراي برنامه‌هاي متنوع در صدا و سيماي کردستان افزود: اگر اين برنامه‌ها کافي و لازم نبوده است و در بحث فرهنگ سازي خوب عمل نشده به دليل عدم همکاري ارگان هاي ديگر استان با مرکز صدا وسيماي کردستان بوده است.

ميمنت‌آبادي با اشاره به برگزاري برنامه گفتمان هر هفته يک بار در شبکه استاني اعلام کرد: اين برنامه در راستاي تقويت و تبيين محورهاي اقتصاد مقاومتي برگزار مي‌شود.

وي به اهداف اقتصاد مقاومتي اشاره کرد و ادامه داد: ماحصل اقتصاد مقاومتي اين است که بتوانيم زندگي را بدون کمک به بيگانگان انجام دهيم.

رئيس مرکز پژوهش صدا و سيماي کردستان با اشاره به مشارکت براي رسيدن به اهداف اقتصاد مقاومتي، عنوان کرد: مردم در اين زمينه همواره مشارکت لازم را داشته اند و پاي کار خواهند بود.

وي با تأکيد بر اينکه برنامه سازان براي فرهنگ سازي در زمينه رونق توليد و اشتغال استان بايد برنامه‌هاي زيادي را طراحي کنند، تصريح کرد: در اين راستا بايد راهکارهايي براي پردازش موضوع مورد نقد و بررسي قرار گيرد.

ميمنت آبادي يادآور شد: قدم برداشتن در راستاي کمک به معيشت مردم با نگاه بومي‌سازي همان موضوع اصلي اقتصاد مقاومتي است.

در ادامه جلسه معاون فرهنگي مرکز بزرگ اسلامي غرب کشور عنوان کرد: دستگاه‌هاي فرهنگي نيازمند پيشنهادهاي سازنده و اثرگذار هستند تا بتوان نتيجه گيري لازم را از برنامه‌هاي اجرايي ببريم.

حجت‌الاسلام عسکري در نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي، با اشاره به وضعيت توسعه کشور اظهار کرد: پيشرفت‌ و توسعه کشور بعد از انقلاب قابل مقايسه با قبل از انقلاب نيست که اميدواريم توسعه کشور روز به روز افزايش بيشتر پيدا کند.

وي با تأکيد بر اينکه بايد بخش توليد و اشتغال را در کشور رونق ببخشيم، افزود: رونق بخشيدن به بخش توليد و اشتغال نيازمند شاخصه هاي خاصي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

معاون فرهنگي مرکز بزرگ اسلامي غرب کشور عنوان کرد: براي تقويت بخش توليد و ايجاد اشتغال و تأمين معيشت مردم بايد دولت اعتبارات خاصي را به اين بخش تزريق کند.

وي با اعلام اينکه بنگاه‌هاي کوچک توليدي بسياري در سطح کشور تعطيل شده‌اند، بيان کرد: براي رونق توليدکالاهاي داخلي بايد اين بخش مورد توجه قرار گيرد.

حجت‌الاسلام عسکري با تأکيد بر مشارکت مردم و مسئولان براي تقويت بخش اقتصاد کشور اعلام کرد: در سالي که به عنوان همدلي و همزباني مزين شده است با برگزاري اين جلسات بايد زمينه رونق اين بخش را در سايه مشارکت و همدلي فراهم کرد.

وي با اشاره به هدفمندکردن جلسات فرهنگي ادامه داد: براي جلسات برگزار شده بايد يک هدف مشخصي را طراحي کنيم  تا بتوان به آن ها پرداخته شود.

معاون فرهنگي مرکز بزرگ اسلامي غرب کشور عنوان کرد: دستگاه‌هاي فرهنگي نيازمند پيشنهادهاي سازنده و اثرگذار هستند تا بتوان نتيجه گيري لازم را از برنامه هاي فرهنگي گرفت.

وي در پايان يادآور شد: بايد با همدلي و همزباني به صورت مشترک همه فعاليت‌ها را در جهت رونق توليد و اشتغال به کار گيريم تا بتوان اقدامات مؤثر و کارسازي را انجام دهيم.


 

منبع خبر : روابط عمومي جهاد دانشگاهي كردستان

چهارشنبه 6 خرداد 1394


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.