تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
مدير شيلات استان كردستان در گفت‌وگو با تسنيم:
اشتغال 2هزار نفر در صنعت شيلات استان كردستان

مدير شيلات و آبزيان جهاد کشاورزي کردستان گفت: صنعت شيلات کردستان با توليد بيش از 8 هزار و 230تن انواع ماهيان سردآبي و گرمابي براي 2 هزار نفر در قالب تعاوني‌هاي صيادي و آبزي‌پروري اشتغال ايجاد کرده است.


رحمان ميرزايي در گفت‌وگو با خبرگزاري تسنيم در سنندج اظهار داشت: استان کردستان با توجه به دارا بودن منابع آبي مستعد از جمله منابع آب‌هاي طبيعي و نيمه‌طبيعي، سراب‌ها، چشمه‌سارها و منابع آبي خرد و دو منظوره از مناطق مستعد کشور در امر توليد آبزيان و پروتئين سفيد محسوب مي‌شود.


وي افزود: با بهره‌برداري از اين منابع زمينه ايجاد اشتغال مولد، بهره‌برداري بهينه از منابع آبي، توزيع متوازن ثروت، پدافند غيرعامل و کمک به امنيت داخلي کشور، جلوگيري از مهاجرت روستائيان و ايجاد مهاجرت معکوس قابل پيش‌بيني است.


ميرزايي گفت: احداث مجتمع‌هاي بزرگ آبزي‌پروري مانند مجتمع يک هزار و 500 تني سيروان، يک هزار تني پالنگان و 200 تني قم چقاي و مزارع منفرد نقش به‌سزايي در توسعه فعاليت‌هاي کشاورزي استان داشته به‌ نحوي‌که توليد آبزيان استان در بدو شروع در سال 74 کمتر از 200 تن بوده که با توسعه اين صنعت در حال حاضر به رقمي بيش از 8 هزار و 230 تن انواع ماهيان سردآبي و گرمابي رسيده و براي 2 هزار نفر در قالب تعاوني‌هاي صيادي و آبزي‌پروري اشتغال ايجاد کرده است.


مدير شيلات و آبزيان جهاد کشاورزي کردستان عنوان کرد: از اين 8 هزار و 230 تن کل توليد استان، 5 هزار و 200 تن مربوط به صيد و استحصال از منابع آبي استان از نوع ماهيان گرمابي و از خانواده کپور است که توسط 5 تعاوني صيادي به تعداد 483 نفر عضو صيد و روانه بازار مصرف مي‌شود.


وي افزود: 3 هزار و 30 تن نيز مربوط به ماهيان سردآبي (قزل آلاي رنگين کمان) است که در مجتمع‌هاي سردآبي و همچنين مزارع منفرد و دو منظوره توليد و به بازار عرضه مي‌شود.


ميرزايي با بيان اينکه در حال حاضر مصرف سرانه ماهي در استان به رقمي بالغ بر 6 کيلوگرم رسيده است گفت: حدود 15 درصد از توليدات استان اعم از ماهيان گرمابي و سردآبي به خارج از استان و عمدتاً به کشور عراق صادر مي‌شود.


مدير شيلات و آبزيان جهاد کشاورزي کردستان ابراز داشت: از نظر تکثير ماهيان سردآبي نيز با توجه به پتانسيل و ظرفيت‌هاي موجود (ظرفيت اسمي 13 ميليون قطعه در سال) که استان از نظر توليد بچه‌ماهي سردآبي خودکفا بوده و اين مقدار بچه‌ماهي علاوه بر تأمين نياز استان بخشي از آن نيز به خارج از استان صادر مي‌شود.


وي با اشاره به توليد و تکثير ماهيان زينتي در استان کردستان عنوان کرد: اين موضوع علاوه بر اشتغال‌زايي مولد و پايدار، تأثيراتي نيز در رونق دادن به فعاليت‌هاي کشاورزي استان داشته است و هم اکنون در قالب مجوزهاي مشاغل خانگي در مناطق روستايي و شهري به چشم ديده مي‌شوند به‌ طوري که تکثير و پرورش هر 30 هزار قطعه مي‌توان براي يک نفر اشتغال مستقيم در نظر گرفت و تکثير و پرورش اين گونه ماهي در استان ساليانه رقمي حدود يک ميليون قطعه است.


ميرزايي بيان کرد: در راستاي پيشبرد اهداف آبزي‌پروري و توسعه آن مناطق مستعدي نيز شناسايي شده که مطالعات آن‌ها در دست اقدام مي‌باشند که مي‌تواند نقش به‌سزايي در توليد آبزيان و کمک به اقتصاد استان داشته باشد.


وي افزود: از جمله اين مناطق احداث مجتمع‌هاي جديد پرورش ماهيان سردآبي در پاياب سدهاي جديدالتأسيس و همچنين بهره‌برداري از درياچه پشت سدها، توسعه فعاليت‌هاي صيد و استحصال ماهي از آن‌ها و توسعه روش‌هاي نوين آبزي‌پروري است که مي‌تواند مقدار توليدات کشاورزي استان را رونق ببخشد.


مدير شيلات و آبزيان جهاد کشاورزي کردستان گفت: بهره‌برداري بهينه از منابع آب‌هاي طبيعي موجود و همچنين 12 سد در حال احداث، افق روشني در توليد آبزيان در برنامه 5 ساله ششم ترسيم مي‌کند و پيش‌بيني مي‌شود در پايان برنامه ششم توليد آبزيان در کردستان به حدود 19 هزار تن برسد که علاوه بر تأمين نياز داخلي استان مازاد آن نيز صادر شود.

دوشنبه 3 خرداد 1395


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.